L'Apocalypse des animaux (албум од Вангелис)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„L'Apocalypse des animaux“
Филмска музика од Вангелис
Издаден 1973
Снимен Studio Europa Sonor
Париз, 1970
Жанр Електронска музика
филмска музика
Прогресивен рок
Траење 35:00
Издавачка куќа Polydor
Продуцент Вангелис
Вангелис саундтрак — Хронологија
Sex Power
(1970)
L'Apocalypse des animaux
(1973)
Entends-tu les chiens aboyer ?
(1975)

L'Apocalypse des animaux е саундтрак албум од грчкиот композитор Вангелис. Музиката од албумот била направена за документарната серија Животинско царство во режија на Фредерик Росиф која била емитувана на француската национална телевизија во 1970 година.

Список на песни[уреди | уреди извор]

  1. "Apocalypse des animaux – Générique" – 1:26
  2. "La Petite Fille de la mer" – 5:54
  3. "Le Singe bleu" – 7:39
  4. "La Mort du loup" – 3:03
  5. "L'Ours musicien" – 1:03
  6. "Création du monde" – 10:03
  7. "La Mer recommencée" – 5:56

Преглед[уреди | уреди извор]

Овој албум е еден од најраните дела на Вангелис, снимен додека сеуште бил член на прогресивниот рок бенд Aphrodite's Child. Исто така албумот претставува и прва соработка на Вангелис со францускиот режисер Фредерик Росиф. Иако албумот бил издаден во 1973 година, музиката била снимена во 1970 година.