Krizia

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Krizia
Oснована1954; пред 67 години (1954)
во Милано, Италија
СедиштеМилано, Италија
Опслужувано
подрачје
Ширум светот
ДејностЛуксузна мода
Производиженска облека спремна за носење, додатоци, моден накит, кожни добра, чевли, парфеми
Порталwww.krizia.it

Krizia (изговорено: Кризија) - дизајнерска модна куќа и производител на женски чанти, облека, обувки и парфеми.[1] Модната куќа со услуги „спремно за носење“ била основана од Мариучија Мандели (31 јануари 1925 - 6 декември 2015[2]), дизајнер и претприемач, во 1954 година во Милано, Италија.[3] Таа ја открила својата прва црно-бела збирка во Палацо Пити во Фиренца, Италија, во 1964 година, што и ја донела наградата „Критика дела Мода“. Под водство на Мандели, „Krizia“ брзо се проширила во текот на 1960-тите и 1970-тите години. Во 1971 година, „Krizia“ издала верзија на шорцеви исечени „многу кратки“, рана форма на т.н. „жешки панталони“.

На својот врв, во 90-тите, модната куќа заработувала половина милијарда долари на годишен период.[4] Додека била на чело на „Krizia“, на светот на високата мода, Мандели им ги претставила жешките панталони.[5][6]

Во февруари 2014 година, „Shenzhen Marisfrolg“ (Шенжен Марисфролг), кинеска корпорација, ја купила „Krizia“ и Мандели се повлекла од водечката улога.[7]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Krizia S.p.A.“. New York Magazine. Посетено на 8 октомври 2020.
  2. „Krizia Fashion Brand Founder Maria Mandelli Dies at 90“. The Business of Fashion (англиски). 7 декември 2015. Посетено на 8 октомври 2020.
  3. „Mariuccia Mandelli obituary“. The Guardian. 13 декември 2015. Посетено на 8 октомври 2020.
  4. Fox, Margalit (7 декември 2015). „Mariuccia Mandelli, Italian Fashion Designer, Dies at 90“. New York Times. Посетено на 8 октомври 2020.
  5. Mariuccia Mandelli obituary, nymag.com; пристапено на 8 октомври 2020.
  6. „Collections“. Krizia. Архивирано од изворникот на 27 јуни 2012. Посетено на 8 октомври 2020.
  7. Luisa Zargani (24 февруари 2014). „Italy's Krizia Brand Sold to China's Shenzhen Marisfrolg“. WWD. Посетено на 8 октомври 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]