Koenigsegg Agera

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Koenigsegg Agera
Koenigsegg agera.jpg
Производител Koenigsegg
Период 2011–
Склопен во Енгелхолм, Шведска
Претходник Koenigsegg CCX
Сегмент S
Каросерија тарга, 2 врати
Погонски распоред заден среден погон, задна влеча
Мотор Стандарден:
5.000 см³, V8 двој. турб.,
940 кс
Agera R:
5.000 см³, V8 двој. турб., 1.140 кс
Agera S:
5.000 см³, V8 двој. турб., 1.030 кс
Пренос 6-брзински рачен (прототип)
7-брзински, двојно квачило
Должина 4.293 мм
Ширина 1.996 мм
Висина 1.120 мм
Тежина 1.435 кг[1]
Сродни Koenigsegg Trevita
Дизајнер Кристијан фон Кенигсег

Koenigsegg Agera („Кенигсег Агера“) — автомобил на шведскиот производител на суперавтомобили Koenigsegg во производство во 2011 г.

Уредништвото на списанието Top Gear го прогласило возилото за „Хиперавтомобил на годината“.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]