Koenigsegg Agera

Од Википедија — слободната енциклопедија
Koenigsegg Agera
ПроизводителKoenigsegg
Период2011–
Склопен воЕнгелхолм, Шведска
ПретходникKoenigsegg CCX
СегментS
Каросеријатарга, 2 врати
Погонски распоредзаден среден погон, задна влеча
МоторСтандарден:
5.000 см³, V8 двој. турб.,
940 кс
Agera R:
5.000 см³, V8 двој. турб., 1.140 КС
Agera S:
5.000 см³, V8 двој. турб., 1.030 КС
Пренос6-брзински рачен (прототип)
7-брзински, двојно квачило
Должина4.293 мм
Ширина1.996 мм
Висина1.120 мм
Тежина1.435 кг[1]
СродниKoenigsegg Trevita
ДизајнерКристијан фон Кенигсег

Koenigsegg Agera („Кенигсег Агера“) — автомобил на шведскиот производител на суперавтомобили Koenigsegg во производство во 2011 г.

Уредништвото на списанието Top Gear го прогласило возилото за „Хиперавтомобил на годината“.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Технички одлики на „Agera". Архивирано од изворникот на 2011-08-15. Посетено на 9 октомври 2011.
  2. „Награди на TopGear за 2010 г.: Хиперавтомобил на годината“. Top Gear. Архивирано од изворникот на 2015-05-12. Посетено на 5 септември 2011. (англиски)