Kриси Тиген

Од Википедија — слободната енциклопедија

Предлошка:Infobox model Кристин Дајан Tиген (/tiɡən/ ;[1] родена 30 ноември 1985) [2] е американски модел и автор. Таа порано била дел од панел-шоуто за животен стил FABLife, а моментално е домаќин на Lip Sync Battle со LL Cool J на Paramount Network.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Tиген е родена во Делта, Јута.[2] Нејзината мајка е со тајландско, а нејзиниот татко со норвешкио потекло.[3] Таткото на Tиген работел како електричар, па семејството често се преселувало. Живееле на Хаваи, Ајдахо, Вашингтон, а на крај семејството се преселило во Хантингтон Бич, Калифорнија, кога Тиген била тинејџерка.[4][5][6] Таа била "откриена" од фотограф додека работела во продавница за сурфање .[4][7]

Кариера[уреди | уреди извор]

Криси Тиген во Сиднеј

Таа е застапувана од IMG Models Њујорк. Таа стана IGN Babe во 2004 година и заменски модел во <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Deal_or_No_Deal_(US)" rel="mw:WikiLink" data-linkid="null">Deal or No Deal</a> за 2006-2007 година. Во јули 2007 година, таа се појави на насловната страна на календарот на Максим. Кампањи на кои работела ги вклучуваат следниве брендови: Gillette Венера, Olay, Најк , Skullcandy слушалки, ХОХО, UGG Австралија, Billabong, Beach Bunny, а за Nine West беше амбасадор во кампањата за борба против рак на дојка. Таа исто така е постојан гостин и соработник на Е! , TMZ , MTV , FUSE / MSG и Extra со Марио Лопес, и се појавува на America's Next Top Model.

На 11 октомври 2017 година, Tиген објави линија за облека, во соработка со Revolve.[8]

Во 2018 година, освен што ја објавуви нејзината втора книга за готвачи, Tиген објави и линија на садови за готвење, Cravings by Chrissy Teigen, достапни преку Target .[9]

Како автор[уреди | уреди извор]

На 23 февруари 2016 година, Tиген ја објави книгата "Cravings: Recipes for All of the Food You Want to Eat" , која беше бестселер од <i id="mwfA">Њујорк тајмс</i> [10] а втората најдобро продавана книга на годината, во категоријата готвење, според Publishers Weekly.[11] На 18 септември 2018 година, Tиген ја објави својата втора книга под наслов "Cravings: Hungry For More" .

Политички ставови[уреди | уреди извор]

Tиген е критичар на американскиот претседател Доналд Трамп и привлече вниманието во медиумите со нејзиното појавување на маршот "Семејствата заедно".[12][13]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Тиген се омажи со пејачот Џон Леџенд на 14 септември 2013 година, во Комо, Италија.[14] Леџенд ја запросил Тиген во декември 2011 година, по четири години забавување;[15][16] првпат се сретнале на сет, за неговиот музички спот за песната "Стерео " од 2007 година. Песната "All of Me" е посветена на неа.[14][17][18] Тие имаат две деца, ќерката Луна Симон Стефенс (родена на 14 април 2016) [19][20][21] и синот Мајлс Теодор Стефенс (роден на 16 мај 2018 година).[22][23][24] Двете деца биле зачнати преку ин витро оплодување .[25]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Film and television roles
Year Title Role Notes
2007–2008 Deal or No Deal Herself - Briefcase Model #12 8 episodes
2011 Cookies & Cocktails Herself Cooking Channel program
2012–2015 America's Next Top Model Herself / Supermodel / Challenge Judge 2 episodes
2013 Model Employee Herself / Host 8 episodes
2013–2014 The View Herself / Guest Co-Hostess 2 episodes
2014 Inside Amy Schumer Herself Episode: "Boner Doctor"
2014 Snack Off Herself / Judge 18 episodes
2014 Ridiculousness Herself 1 episode
2015–2016 FabLife Herself / Co-Host 179 episodes
2015–2018 Lip Sync Battle 81 episodes
2015 The Mindy Project Grace Episode: "San Francisco Bae"
2016 The Toycracker: A Mini-Musical Spectacular Nutcracker Television film
2017 Double Dutchess: Seeing Double Herself Segment "M.I.L.F. $"
2018 Hotel Transylvania 3: Summer Vacation Crystal Voice
2018 A Legendary Christmas with John and Chrissy Herself Christmas special

Музички видеа[уреди | уреди извор]

Година Наслов Уметник Белешки
2007 година " Stereo" Џон Леџенд
2013 " All of Me"
2016 година " Love Me Now "
2016 година "M.I.L.F.$ " Ферги

Видео игри[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2011 година Need for Speed: The Run Ники Блејк Глас
 1. While Teigen's surname is pronounced /ˈtɡən/ by her family, she publicly prefers the pronunciation /ˈtɡən/. The former, "real" pronunciation was revealed in an Australian radio interview in September 2018 and confirmed by Teigen on Twitter. Shortly thereafter, in an E! interview, she clarified that she preferred the more common /ˈtɡən/ pronunciation, adding, "Sorry, Dad." Citations:
 2. 2,0 2,1 „Chrissy Teigen Biography“. (Sidebar below image) UsMagazine.com. Архивирано од изворникот на September 26, 2015. Посетено на October 13, 2015.
 3. Green, Treye (September 14, 2013). „Who Is Chrissy Teigen? Meet John Legend's Supermodel Wife“. International Business Times.
 4. 4,0 4,1 Arcella, Lisa. „Chrissy Teigen Talks John Legend, Modeling & More“. vegasmagazine.com. Архивирано од изворникот на 2014-03-08. Посетено на 2019-01-20.
 5. Gage, Eleni. „Chrissy Teigen Gives Us Fever“. oceandrive.com. Архивирано од изворникот на October 6, 2014.
 6. „Snohomish High scores when Chrissy Teigen comes to town - HeraldNet.com“. June 7, 2017. Посетено на May 4, 2018.
 7. Adele Platon (May 10, 2013). „Chrissy Teigen Talks Hosting New VH1 Show 'Model Employee,' Cooking Obsession And John Legend“. Vibe. Посетено на August 5, 2014.
 8. „Chrissy Teigen Just Launched a Clothing Line and It's So Damn Hot“. October 14, 2017. Посетено на May 4, 2018.
 9. „Chrissy Teigen is Introducing a Kitchen and Tabletop Collection, and it's Available Only at Target“. Target Corporate (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-12-07. Посетено на 2018-10-14.
 10. „Chrissy Teigen on Her New Cookbook, Cravings: I Spent 'Years Trying to Prove to People That I Love Food'. People. Архивирано од изворникот на 2016-02-24. Посетено на February 25, 2016.
 11. „The Bestselling Cookbooks of 2016“. Publishers Weekly. Jan 18, 2017. Посетено на July 30, 2018.
 12. 14,0 14,1 Webber, Stephanie (September 14, 2013). „John Legend, Chrissy Teigen Marry in Italy – See Her Wedding Dress!“. Us Weekly. Посетено на September 14, 2013.
 13. Silverman, Stephen M. (December 27, 2011). „John Legend Is Engaged“. People. Посетено на September 14, 2013.
 14. Galla, Brittany (July 24, 2013). „Chrissy Teigen, John Legend Planning September Wedding in Lake Como, Italy“. Us Weekly. Посетено на September 14, 2013.
 15. King, Gayle. „John Legend talks wife, Chrissy Teigen as inspiration, friend Kanye West and the state of R&B“. CBS News. Посетено на January 23, 2014.
 16. Seemayer, Zach (February 15, 2016). „Exclusive: Pregnant Chrissie Teigen and John Legend Joke That Their Baby Girl 'Might Be a Nightmare'. Entertainment Tonight. Посетено на February 16, 2016.
 17. Kast, Catherine (April 17, 2016). „John Legend and Chrissy Teigen Welcome Daughter Luna Simone“. People (magazine). Архивирано од изворникот на April 17, 2016. Посетено на April 17, 2016.
 18. Legend, John (April 17, 2016). „Our new love is here! Luna Simone Stephens, born on Thursday, the 14th“. Verified Twitter account. Архивирано од изворникот на April 17, 2016. Посетено на April 17, 2016.
 19. „OMG, Chrissy Teigen Just Announced She's Pregnant In The Most Chrissy Teigen Way Possible“. Buzzfeed.com. Посетено на November 22, 2017.
 20. „Chrissy Teigen Announces She's Having a Baby Boy With John Legend“. E-online. Посетено на May 4, 2018.
 21. Gann, Jen. „Chrissy Teigen Doesn't Feel Like an Expert Mom“. The Cut. The Cut. Посетено на 27 September 2018.