Kабер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Kабер
Caber Kalesi
CaberKalesi.jpg
Општи податоци
ЗемјаТурција

Kабер (турски: Caber Kalesi)) е тврдина која се наоѓа во Турција, на границата со Сирија. На оваа тврдина се наоѓа гробот на Сулејман Шах, дедото на Осман I, градителот на Османлиската империја.