Прејди на содржината

Juice Wrld

Од Википедија — слободната енциклопедија
Juice Wrld
Хигинс настапувајќи во јули 2019
Роден(а)Џарад Ентони Хигинс
декември 2, 1998(1998-12-02)
Чикаго, Илиноис, Соединетите Држави
Починал(а)8 декември 2019(2019-12-08) (возр. 21)
Оук Лон, Илиноис, Соединетите Држави
Причина за смртНапад поттикнат од акутни труење со оксикодон и кодеин
ПочивалиштеСпомен градини Хоумвуд
Хоумвуд, Илиноис, Соединетите Држави
Други имињаJuiceTheKidd
Juice
ОбразованиеСУ „Хоумвуд-Флосмур“
Занимање
 • Rapper
 • singer
 • songwriter
Партнер
 • Алексија Смит (2018)[1]
 • Али Лоти (2018–2019)[2][б 1]
Страница
juicewrld999.com

Џарад Ентони Хигинс (2 декември 1998 - 8 декември 2019 година), професионално познат како Juice Wrld (се изговара „juice world“; стилизиран како Juice WRLD), ― рапер, пејач и текстописец од Соединетите Држави.[3] Тој се смета за една од најзначајните фигури во развојот и популаризацијата на eмо-рапот и SoundCloud рапот во текот на 21 век.[4] Неговото уметничко име потекнува од филмот Сок (Juice) (1992) и изјавил дека претставува „преземање на светот“.[5]

Хигинс ја започнал својата кариера како независен уметник во 2015 година и потпиша договор за снимање со Grade A Productions и Interscope Records во 2017 година. Тој се здобил со признание со неговиот синглLucid Dreams “ од 2018 година, кој се искачила на второто место на Billboard Hot 100 во САД. Бил вклучен во неговиот троен платинест деби студиски албум Goodbye & Good Riddance (2018), заедно со сингловите „All girls are the same“, „Lean wit me“, „Wasted“ и „Armed and Dangerous“, од кои сите се нашле на врвот на списоците на Hot 100. Потоа соработувне со Future на Wrld on Drugs (2018) и го издал својот втор албум, Death Race for Love, во 2019 година; ги содржел платинестите синглови „Robbery“ и „Hear Me Calling“ и станал првото деби на Хигинс, број еден на Billboard 200 во САД.

Хигинс почина од предозирање со дрога на 8 декември 2019 година. Неговиот прв постхумен албум, Legends Never Die (2020), се совпаднал со рекордите на топ листите за најуспешно постхумно деби и за повеќето американски топ-десет записи од еден албум, додека синглот „Come & Go“ (со Marshmello) станала втората песна на Хигинс за достигне број два на Hot 100. Неговиот втор постхумен албум, Fighting Demons, бил објавен во 2021 година.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Џарад Ентони Хигинс е роден на 2 декември 1998 година во Чикаго, Илиноис.[6] Тој израснал во јужните предградија поминувајќи го своето детство во Калумет Парк, а подоцна се преселил во Хоумвуд,[7] каде го посетувал средното училиште Хоумвуд-Флосмур и дипломирал во 2017 година.[8] Неговите родители се развеле кога тој имал три години,[9] а неговиот татко си заминал, оставајќи ја мајка му да го воспитува него и постариот брат како самохран родител.[10] Мајката на Хигинс била многу религиозна и конзервативна и не му дозволувала да слуша хип хоп. Му било дозволено да слуша рок и поп музика, но бил запознаен со уметници како Били Ајдол, Blink-182, Black Sabbath, Fall Out Boy, Megadeth и Panic! in the Disco преку видео игри како што се Tony Hawk's Pro Skater и Guitar Hero.[5][11]

Хигинс бил корисник на тешки дроги во детството и тинејџерските години. Почнал да пие лин во шесто одделение и да користи перкоцети и занакс во 2013 година. Хигинс, исто така, пушел цигари накратко пред да ги откаже во последната година од средното училиште поради здравствени проблеми.[12]

Научил да свири пијано на четири години, инспириран од неговата мајка Кармела Валас, која подоцна почнала да плаќа за часови. Потоа се зафатил со гитарата и тапаните додека свиреше и на труба за класата бенд.[12] Во втората година од средното училиште, тој почна да објавува песни на SoundCloud кои ги снимал на својот телефон. Во тоа време, Хигинс почнал посериозно да го сфаќа рапувањето.[13] Around this time, Higgins began to take rapping more seriously.[14][15]

Кариера[уреди | уреди извор]

2015–2017: Почетоци, договор за снимање и рани проекти[уреди | уреди извор]

Хигинс почнал да се развива како уметник во првата година од средното училиште. Неговата прва песна, „Forever“, била објавена на SoundCloud во 2015 година под името JuicetheKidd. Хигинс ги снимил повеќето од неговите први песни на мобилен телефон, прикачувајќи ги на SoundCloud во неговата втора година.[13] Тој го променил своето име од JuicetheKidd, име вдахнато од неговата наклонетост кон улогата на раперот Тупак Шакур во филмот Сок (изво. наслов: Juice), Juice Wrld и неговите соработници верувале дека промената ќе биде од корист за неговата кариера. Во интервју за атлантската радио станица WHTA, Хигинс открил дека вториот дел од неговото уметничко име првично немал никакво значење, туку дека мислел дека „претставува преземање на светот“.[5]Too Much Cash“, првата песна на Хигинс што ја продуцирал честиот соработник Ник Мира, била објавена во 2017 година.[16] Додека објавувал проекти и песни на SoundCloud, Хигинс работел во фабрика, но бил незадоволен од работата; тој бил отпуштен во рок од две недели.[17] Откако се приклучил на интернет колективот Internet Money, Хигинс го објавил своето деби EP-то целосно, 9 9 9, на 15 јуни 2017 година, со песната „Lucid Dreams“ која избила и ги зголемила неговите следбеници.[15][18] Хигинс, исто така, накратко настапи под името Juice на почетокот на 2017 година.[19]

Во средината на 2017 година, тој почнал да добива внимание од уметници како што се Waka Flocka Flame и Southside, како и колегите уметници од Чикаго, G Herbo и Lil Bibby. Последователно, тој потпишал со издавачката куќа на сосопственикот Лил Биби, Grade A Productions.[20][21]

2017–2018: Goodbye & Good Riddance и турнеја за доминација на WRLD[уреди | уреди извор]

Во декември 2017 година, Хигинс го издал EP-то со три песни Nothings Different. Проектот бил покриен од хип-хоп блогот Lyrical Lemonade,[22] со песна на Хигинс „All Girls Are the Same“, се здобива со популарност преку блог пост и придружниот Кол Бенет кој го режирал музичкиот спот, кој бил издаден во февруари 2018 година По објавувањето на видеото, Interscope Records потпишале договор со Хигинс за 3 милиони долари[23] и бил прегледан ремикс со Лил Јахти, но никогаш службено не бил објавен.[24]All Girls Are the Same“ била критикуван, добивајќи ја ознаката за најдобра нова музика од Pitchfork.[25] Бил објавен како сингл во април. „All Girls Are the Same“ и „Lucid Dreams“ биле првите записи на Хигинс на која било Билборд табелата, дебитирајќи на Хот 100 на 92 и 74, соодветно.[26][27]

На 4 мај 2018 година, „Lucid Dreams“ била службено објавена како сингл и придружен од музичко видео во режија на Кол Бенет, слично на „All Girls Are the Same“.[28] Се искачила на второто место на Hot 100[29] и брзо станала една од најстримуваните песни во 2018 година;[13] таа и понатаму е негова најстримувана песна, достигнувајќи над една милијарда преноси на Spotify до јануари 2020 година.[21]Lucid Dreams“ била проследена со „Lean Wit Me“ на 22 мај, кој се искачила на 68-то место на Hot 100;[30] целосниот деби албум на Хигинс, Goodbye & Good Riddance, кој ги вклучувала неговите три претходни синглови, објавен следниот ден.[31] На 19 јуни, тој објавил две песни насловено Too Soon.. во сеќавање и посветено на починатите рапери Лил Пип и Xxxtentacion. Лил Пип починал од предозирање во 2017 година, а XXXTentacion бил застрелан и убиен за време на обид за грабеж на 18 јуни 2018 година, еден ден пред објавувањето на проектот.[32] Хигинс рекол дека тој и XXXTentacion се пријатели и дека имале заеднички повици на FaceTime, откривајќи ги нивниот последен разговор бил за средба. Насловна слика на Too Soon. е екранска слика од разговор помеѓу Хигинс и XXXTentacion.[33] Песната „Legends“ дебитирала на 65. место на Hot 100[34] и се искачила на 29. место една година подоцна по смртта на Хигинс.[35]

Wasted“ со Лил Узи Верт била објавена на 10 јули; тоа бил првиот сингл на Хигинс со соработка и единствената песна на 'Goodbye & Good Riddance' со вклучен гостин. Дебитирала на 68-то место на Hot 100 и го достигнала 67-то место во втората недела на табелата.[36] На 11 јули, Хигинс објавил дека работи на неговиот следен албум.[37] На 20 јули, Хигинс ја најавил својата прва турнеја, WRLD Domination, со дополнителни настапи на YBN Cordae и Lil Mosey.[38] На 25 јули, продуцентот на Хигинс, Дени Волф, ја објави службената верзија на „Motions“ на SoundCloud по низа протекувања.[39]

2018–2019: Wrld on Drugs и Death Race for Love[уреди | уреди извор]

Песната на Тревис Скот, „No Bystanders“, од неговиот трет студиски албум, Astroworld, ги вклучил Хигинс и Шек Вес. Песната се искачила на 31 место на Billboard Hot 100.[40][41][42] Хигинс го имал своето телевизиско деби доцна во ноќта изведувајќи ја песната „Lucid Dreams“ кај „Џими Кимел во живо!“ на 8 август 2018 година.[43] На 15 октомври, музичкото видео за песната „Armed and Dangerous“ било објавено[44] проследено со водечкиот сингл „Fine China“, од соработничката микслиста Wrld on Drugs со Future.[45] Epic Records го објавил микстејпот на 19 октомври.[46] Тој соработувал со американскиот пејач Сизин за песната „Hide“ од филмот Спајдермен: Кон пајаковерзумот и неговиот саундтрак, и двата биле објавени на 14 декември 2018 година.[47]

Во интервју за XXL во декември 2018 година, Ski Mask the Slump God потврдил дека ќе објави заедничка микстајп со Хигинс со наслов Evil Twins во 2019 година; од 2021 година, проектот допрва требал да биде објавен.[48] Двојката најавила и турнеја во 2019 година со 30 концерти низ Северна Америка.[49] Вториот студиски албум на Хигинс, Death Race for Love, била објавен на 8 март 2019 година,[50] претходел на сингловите „Robbery“ и „Hear Me Calling“.[51][52] Албумот се нашол на врвот на табелата на Билборд 200. Потоа ја започнал турнејата „The Nicki Wrld Tour“, заедно со тринидадско-САД раперка Ники Минаж.[53] Хигинс го објавил спотот за песната „Fast“ од „Death Race for Love“ на 9 април.[54] Подоцна истата година, тој издал други синглови: „All Night“ со RM и Suga од BTS;[55]Hate me“ со Ели Гулдинг;[56]Run“;[57]Graduation“ со Бени Бланко[58] и „Bandit“ со НБА Јангбој, последната песна што ја објавил Хигинс пред неговата смрт. Се искачи на десеттото место на Hot 100.[59][60]

Смрт[уреди | уреди извор]

На 8 декември 2019 година, Хигинс бил во приватен авион на Gulfstream кој летал од аеродромот Ван Најс во Лос Анџелес до меѓународниот аеродром Мидвеј во Чикаго.[61] Службениците за спроведување на законот чекале да пристигне авионот, бидејќи биле известени од федералните агенти, додека летот бил на пат, дека се сомневаат дека во авионот има пиштоли и дрога. Службениците за спроведување на законот подоцна открија дека пронашле 32 кг марихуана во авионот и рекле дека неколку членови на менаџерскиот тим на Хигинс на летот им рекле дека Хигинс земал „неколку непознати апчиња“,[62] вклучително и наводно голтање повеќе таблети перкосет за да ги скрие додека полицијата била во авионот пребарување на багажот.[63]

Хигинс потоа почнал да се грчи и да се тресе, по што биле администрирани две дози од лекот за итни случаи Narcan бидејќи се сомневало дека е предозирање со опиоид.[64] Хигинс бил пренесен во блискиот медицински центар Адвокат Крист во Оук Лаун, каде што бил прогласен за мртов.[65][66] На 22 јануари 2020 година, медицинскиот преглед на округот Кук изјави дека Хигинс починал како резултат на токсични нивоа на оксикодон и кодеин присутни во неговиот систем.[67] Погребот на Хигинс бил одржан на 13 декември 2019 година, во црквата Божја катедрала на Светиот храм во Христа во Харви, Илиноис.[68] Присуствувале пријателите и семејството, вклучувајќи ги и соработниците Ski Mask the Slump God и Young Thug.[69]

Забелешки[уреди | уреди извор]

 1. До смртта на Хигинс. Вистинско име Алисија Леон.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Starfire Is Juice Wrld's Ex-Girlfriend — And She's 'Not Okay' After The Rapper's Untimely Death“. 10 декември 2019. Архивирано од изворникот 2 јуни 2021. Посетено на 14 декември 2021.
 2. „ally lotti's Instagram profile post“. Instagram (англиски). 4 ноември 2018. Архивирано од изворникот 16 септември 2020. Посетено на 14 декември 2021.
 3. * „Juice WRLD & Marshmello Rule Hot 100 Songwriters & Producers Charts“. Billboard (англиски). Архивирано од изворникот 31 јули 2021. Посетено на 14 декември 2021.
 4. Hobbs, Thomas (13 декември 2019). „Juice WRLD, Lil Peep and XXXTentacion are symbols of a scene that trades off tragedy“. i-D (англиски). Архивирано од изворникот 29 декември 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 5. 5,0 5,1 5,2 Durtty Daily (18 јули 2018), Juice Wrld Shares Some of His Biggest Influences in Music & His Name Before He Was Juice Wrld., YouTube, Архивирано од изворникот 27 август 2020, Посетено на 14 декември 2021
 6. Coscarelli, Joe; Garcia, Sandra E. (8 декември 2019). „Juice WRLD, Rising Rap Artist, Dies at 21“. The New York Times. Архивирано од изворникот 8 декември 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 7. „Chicago Rapper Juice WRLD Suffers 'Medical Emergency', Dies At 21“. Patch. 8 декември 2019. Архивирано од изворникот 5 февруари 2020. Посетено на 14 декември 2021.
 8. „Friends, Fans Mourn 'Accomplished' Chicago-Area Rapper Juice WRLD“. NBC Chicago. 8 декември 2019. Архивирано од изворникот 9 декември 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 9. „Juice Wrld's music is confusing but popular“. Gulf Times. 30 јули 2018. Архивирано од изворникот на 20 август 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 10. No Jumper (7 март 2018), Juice Wrld Exposed!, YouTube, Архивирано од изворникот 5 април 2018, Посетено на 14 декември 2021
 11. „Juice WRLD and the evolution of 'emo-rap'. 88Nine Radio Milwaukee. Архивирано од изворникот 20 август 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 12. 12,0 12,1 HOTSPOTATL (19 јули 2018), Juice Wrld Shares What His Favorite Class in Grade School Is, YouTube, Архивирано од изворникот 20 август 2018, Посетено на 14 декември 2021
 13. 13,0 13,1 13,2 Caramanica, Jon (25 јули 2018). „The Chart-Topping Deep Feelings of Juice WRLD“. The New York Times. Архивирано од изворникот 2 јануари 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 14. „How 19-Year-Old Juice WRLD Scored a $3 Million Record Deal Without a Plan“. Complex. Архивирано од изворникот 12 јуни 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 15. 15,0 15,1 Ware, Tajah (20 септември 2017). „An Interview with Juice Wrld“. Elevator. Архивирано од изворникот 16 април 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 16. „Too Much Cash (Prod. Nick Mira)“. SoundCloud. Архивирано од изворникот 14 мај 2020. Посетено на 14 декември 2021.
 17. Ison, Eric. „It's All Authentic: An Interview With Juice WRLD“. Pigeons & Planes. Архивирано од изворникот на 21 мај 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 18. Galil, Leor (19 март 2018). „Tracking the astronomical rise of Chicagoland rapper Juice Wrld“. Chicago Reader. Архивирано од изворникот 21 мај 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 19. „Juice WRLD – affliction“. 17 февруари 2017. Посетено на 14 декември 2021 – преку SoundCloud.
 20. Chesman, Donna-Claire. „Juice WRLD on SoundCloud Rapper Title: "It's Just Not What People Think It Is". DJBooth. Архивирано од изворникот 24 март 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 21. 21,0 21,1 „HITS Daily Double : Rumor Mill – Juice Wrld Goes Viral at Spotify“. Hits Daily Double. Архивирано од изворникот 16 декември 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 22. Martinez, Elliot (5 февруари 2018). „Nothings Different – [Juice WRLD]“. Lyrical Lemonade. Архивирано од изворникот 21 мај 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 23. Stutz, Colin (13 март 2018). „Juice WRLD Signs With Interscope“. Billboard. Архивирано од изворникот 15 мај 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 24. Margaritoff, Marco (17 мај 2018). „Juice WRLD Previews a Remix of 'Lucid Dreams' With Lil Uzi Vert“. Complex. Архивирано од изворникот 21 мај 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 25. Pearce, Sheldon (5 март 2018). "All Girls Are the Same" by Juice WRLD Review“. Pitchfork. Архивирано од изворникот 21 мај 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 26. Parizot, Matthew (22 мај 2018). „Juice WRLD Debuts Two Songs on Billboard Hot 100 Chart“. www.hotnewhiphop.com. Архивирано од изворникот 23 мај 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 27. Burks, Tosten (29 мај 2018). „Listen to Juice Wrld's New Project 'Goodbye & Good Riddance'. XXL. Архивирано од изворникот 30 мај 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 28. P., Milca (11 мај 2018). „Juice WRLD Returns With Clip For 'Lucid Dreams'. www.hotnewhiphop.com. Архивирано од изворникот 21 мај 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 29. „Cardi B Becomes First Female Rapper With Two Billboard Hot 100 No. 1s, as 'I Like It', With Bad Bunny & J Balvin, Follows 'Bodak Yellow' to the Top“. Billboard. 2 јули 2018. Архивирано од изворникот 3 јули 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 30. „Juice WRLD“. Billboard. Архивирано од изворникот 29 мај 2020. Посетено на 14 декември 2021.
 31. „Juice WRLD's 'Goodbye & Good Riddance' Project Has Arrived“. Pigeons & Planes. Архивирано од изворникот на 23 мај 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 32. Mojica, Nick (20 јуни 2018). „Juice Wrld Pays Tribute to XXXTentacion & Lil Peep With New Songs - XXL“. XXL. Архивирано од изворникот 8 јули 2019. Посетено на 14 декември 202114 декември 2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 33. „Juice WRLD's Last Convo with Xxxtentacion and Lucid Dreams going Platinum“. YouTube. Архивирано од изворникот 15 април 2021. Посетено на 14 декември 2021.
 34. „The Hot 100 Chart“. Billboard. Архивирано од изворникот 4 јуни 2021. Посетено на 14 декември 2021.
 35. „Juice WRLD“. Billboard. Архивирано од изворникот 29 март 2020. Посетено на 14 декември 2021.
 36. „Juice WRLD – "Wasted" ft. Lil Uzi Vert: Listen“. Spin. 10 јули 2018. Архивирано од изворникот 20 август 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 37. „Juice WRLD Hints at Releasing More Projects in 2018“. Billboard. Архивирано од изворникот 20 август 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 38. „Juice WRLD Announces 'WRLD Domination' Tour Dates“. www.hotnewhiphop.com. Архивирано од изворникот 14 август 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 39. „Juice WRLD's "Motions" Gets SoundCloud Release After Leak“. HipHopDX. Архивирано од изворникот 21 август 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 40. „Travis Scott releases ASTROWORLD: From Frank Ocean to The Weeknd, who features on his new album?“. The Independent. Архивирано од изворникот 20 август 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 41. „Everyone who features on Travis Scott's new album Astroworld“. Metro. 3 август 2018. Архивирано од изворникот 20 август 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 42. „Travis Scott Chart History“. Billboard. Архивирано од изворникот 26 септември 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 43. „Juice WRLD Makes Late Night Television Debut With Starry 'Lucid Dreams' Performance On 'Kimmel': Watch“. Billboard. Архивирано од изворникот 21 август 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 44. „Juice WRLD's "Armed & Dangerous": Listen to It Here“. Highsnobiety. 17 октомври 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 45. „Future and Juice WRLD Link Up for 'Fine China'. Complex. Архивирано од изворникот 16 октомври 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 46. „Future & Juice WRLD Share Album Cover & Release Date For "WRLD on Drugs". www.hotnewhiphop.com. Архивирано од изворникот 18 октомври 2018. Посетено на 14 декември 2021.
 47. Stavropoulos, Laura (10 декември 2018). „Nicki Minaj, Lil Wayne And Others Appear On Spider-Man Soundtrack“. uDiscover Music. Universal Music Group. Архивирано од изворникот 8 декември 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 48. „Ski Mask the Slump God and Juice Wrld's 'Evil Twins' Project to Arrive in 2019“. XXL. Архивирано од изворникот 10 јануари 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 49. „Juice WRLD Lines Up North American Tour“. Rolling Stone. 21 февруари 2019. Архивирано од изворникот 21 февруари 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 50. Bloom, Madison (8 февруари 2019). „Juice WRLD Announces New Album A Deathrace for Love“. Pitchfork. Архивирано од изворникот 16 февруари 2020. Посетено на 14 декември 2021.
 51. Holmes, Charles (14 февруари 2019). „Juice WRLD's Dad Gives Him Pretty Solid Advice on 'Robbery'. Rolling Stone. Архивирано од изворникот 15 февруари 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 52. Centeno, Tony M. (1 март 2019). „Juice Wrld Drops His New Song "Hear Me Calling". XXL. Архивирано од изворникот 6 април 2020. Посетено на 14 декември 2021.
 53. Renshaw, David. „Nicki Minaj confirms Juice WRLD will replace Future on her European tour“. The Fader. Andy Cohn. Архивирано од изворникот на 10 мај 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 54. „Juice WRLD Releases New Video for "Fast". Complex. Архивирано од изворникот 10 април 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 55. Herman, Tamar (21 јуни 2019). „BTS' RM and Suga Team Up With Juice WRLD For 'All Night': Listen“. Billboard. Архивирано од изворникот 26 јуни 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 56. Gao, Stephanie (27 јуни 2019). „Ellie Goulding And Juice WRLD Get Angry On 'Hate Me'. Much. Архивирано од изворникот 22 септември 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 57. Saponara, Michael (8 јули 2019). „Juice Wrld Drops Melancholic New Track 'Run': Listen“. Billboard. Архивирано од изворникот 9 декември 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 58. Findlay, Mitch (29 август 2019). „Juice WRLD & Benny Blanco Serenade High School Crushes On "Graduation". www.hotnewhiphop.com. Архивирано од изворникот 10 декември 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 59. D'Souza, Shaad (3 октомври 2019). „Listen to Juice WRLD and NBA YoungBoy's new track "Bandit". The Fader. Архивирано од изворникот 10 декември 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 60. „Juice WRLD Reunites With Cole Bennett On Video For YoungBoy Never Broke Again-Assisted "Bandit". Genius. 5 октомври 2019. Архивирано од изворникот 8 декември 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 61. Crepeau, Rosemary Sobol, Megan. „Federal agents and Chicago police were confiscating drugs and guns from luggage when rapper Juice Wrld suffered seizure at Midway, officials say“. Chicago Tribune. Архивирано од изворникот 9 декември 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 62. „Juice WRLD Allegedly Popped Pills on Private Jet, 70 lbs. Marijuana Seized“. TMZ. Архивирано од изворникот на 9 декември 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 63. FNR Tigg (9 декември 2019). „Juice WRLD Allegedly Swallowed Percocets to Hide From Feds When Jet Landed“. Complex. Архивирано од изворникот 10 декември 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 64. Sobol, Rosemary (9 декември 2019). „Federal Agents and Chicago Police were Confiscating Drugs and Guns from Luggage when Rapper Juice Wrld Suffered Seizure at Midway, Officials Say“. Chicago Tribune. Архивирано од изворникот 9 декември 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 65. Coleman II, C. Vernon (8 декември 2019). „Juice Wrld Dead at 21 After Suffering Seizure“. XXL. Архивирано од изворникот 8 декември 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 66. White, Adam (8 декември 2019). „Juice Wrld death: Chicago-born rapper dies aged 21“. Independent. Архивирано од изворникот 8 декември 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 67. „Juice WRLD Died from Accidental OD of Oxycodone and Codeine“. TMZ (англиски). Архивирано од изворникот на 24 јануари 2020. Посетено на 14 декември 2021.
 68. „Juice WRLD's Family, Friends Gather for Funeral in Illinois“. TMZ. Архивирано од изворникот 13 декември 2019. Посетено на 14 декември 2021.
 69. Langhorne, Cyrus (13 декември 2019). „Young Thug Can't Believe Juice WRLD's Gone: "F**k This S**t". sohh.com. Архивирано од изворникот 14 декември 2019. Посетено на 14 декември 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]