Journal of Zoology

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Journal of Zoology  
Journal of Zoology.gif
Поранешен назив Proceedings of the Zoological Society of London, Journal of Zoology: Proceedings of the Zoological Society of London
Скратен наслов (ISO) J. Zool.
Дисциплина зоологија
Јазик англиски
Уредник Најџел Бенет
Издавање
Издавач
Wiley-Blackwell (Англија)
Историја 1830-денес
Честота месечник
Фактор на влијание 1.545 (2009)
Заведување
ISSN 0952-8369 (печатено)
1469-7998 (семрежно)
OCLC 15264754
Врски

Journal of Zoology („Зоолошки часопис“) е едно од постарите научни списанија што се занимаваат со зоологија. Основано е во 1830 г. од Зоолошкото друштво на Лондон и го издава куќата Wiley-Blackwell. Во него се објавуваат истражувачки трудови, но предвидени за нестручната јавност. Некои статии се отворено достапни, зависно од тоа како одбрал авторот.

Од 1833 до 1965 г. списанието се нарекувало Proceedings of the Zoological Society of London (ISSN 0370-2774 ), а помеѓу 1965 и 1984 г. го носело името Journal of Zoology: Proceedings of the Zoological Society of London (ISSN 0022-5460 ).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Шаблон:Journal-stub