Жан Мишел Жар

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Jean Michel Jarre)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жан Мишел Жар
Биографски податоци
Роден(а) 24 август 1948
Потекло Франција Лион, Франција
Жанрови инструментална музика
електронска музика
њу ејџ музика
амбиентална музика
синтпоп
Занимања композитор,
музичар,
продуцент
Инструменти синтисајзери
Период на активност ~ 1971–
Издавачи Disques Dreyfus
Polydor
Sony Music
Warner Music
Мреж. место jeanmicheljarre.com

Жан Мишел Андре Жар (француски: Jean-Michel André Jarre; р. 24 август 1948 во Лион, Франција) е француски композитор. Тој се смета за еден од пионерите на електронската музика, како и за голем иноватор, главно заради спектакуларните концерти коишто ги прави на отворено и коишто вклучуваат ласерски проекции и огномет, спојување на музиката со архитектурата и околината. Концертот на плоштадот Конкорд во Париз во 1979 има еден милион посетители, со што Жал Мишел влегува во Гинисовата книга на рекорди како човек кој собрал најмногу луѓе на концерт на отворено. Потоа следуваат уште неколку концерти со коишто Жал Мишел си ги руши сопствените рекорди: во Хјустон, Тексас (1,5 милиони луѓе), во Ла Дефанс, Париз (2,5 милиони луѓе) и најголемиот, за 850тата годишнина на Москва (3,5 милиони луѓе).

Дискографија[уреди | уреди извор]

Концерти[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]