Jапонска мушмула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапанска мушмула или нешпола
плодови
Научна класификација
Царство:
Колено:
Класа:
Ред:
Семејствоа:
Род:
Вид:
Биномно име


((-{Thunb}-.) -{Lindl.}-.)
Синоними

-{''Mespilus japonica''}-<br />

-{''Photinia japonica''}-

Јапонска мушмула или нешпула ( латински: Eriobotrya japonica) е зимзелено овошје со потекло од Кина и Јапонија. Се смета за суптропско овошје, но лесно може да издржи температури до -10 °C. Покрај тоа, добро ја поднесува сушата, но реагира на силни ветрови.

Опис на растението[уреди | уреди извор]

Јапонска мушмула или нешпула

Јапонската мушмула достигнува висина на дрво од 5-10, но почесто е до 4 м. Листовите се наизменични, едноставни. Долги се 10–25 см. и имаат темно зелена боја. Цветањето започнува во октомври, а завршува во декември, во време кога повеќето овошки се неактивни и без лисја. Цветовите се формираат во пирамидални групирани соцветија ( паникули ) на врвот на едногодишните ластари. Тие се бели во боја, 2 со см во пречник. Плодовите се зрели кон крајот на зимата или рана пролет. Тие се 3-5 см големи. Плодовите се со жолта до црвеникава боја, овални, заоблени или во облик на круша.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]