It's My Life (песна на Бон Џови)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„It's My Life“
BonJoviItsMyLifeCDSingleCover.jpg
Сингл од Бон Џови
од албумот Crush
Издаден 23 мај, 2000
Формат ЦД Сингл
Снимен 1999
Жанр Поп-рок, Арена рок
Должина 3:44
Издавачка куќа Island Records
Композитор Џон Бон Џови, Ричи Самбора, Макс Мартин
Продуцент Џон Бон Џови, Ричи Самбора, Лук Ебин
Хронологија на синглови на Бон Џови
"Real Life"
(1999)
"It's My Life"
(2000)
"Say It Isn't So"
(2000)

It's My Life е песна на американскиот рок бенд Бон Џови. Беше објавен на 23.05.2000 година како главен сингл од нивниот седми студиски албум Crush (2000). Песната е напишана и продуцирана од Џон Бон Џови, Ричи Самбора и Макс Мартин, а ко-продукција на Лук Ебин.

Песната се искачи на првото место во Австрија, фламански Белгија, Италија, Холандија, Португалија, Романија, Шпанија и Швајцарија додека се најде во топ 10 во неколку други земји и достигнуваше на број 33 на американскиот Билборд Хот 100. Иако бендот имаше се оддалечи од гламно-ориентиран звук со филмот „Keep the Faith“ во 1992 година, има разлика што го прави Бон Џови еден од единствените бендови што некогаш се класифицираа како глам-метал од 1980-тите години за да ги достигне првите 40-ти во 2000-тите, сведоштво за тоа како песната успеа да запознајте го бендот со нова, помлада фанбаза. Песната е веројатно нивниот најпознат хит сингл после 1980-тите и е изведена во скоро секое шоу во живо од нејзиното објавување. Песната се појави и во промотивните видеа на Митсубиши Моторс од 2001 до 2004 година.

Табели и позиции[уреди | уреди извор]

Табела (2000–2001) Највисока
позиција
Австралија (ARIA)[1] 5
Австрија (Ö3 Austria Top 75)[2] 1
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[3] 1
Белгија (Ultratop 40 Валонија)[4] 6
Brazil (ABPD)[5] 54
Europe (European Hot 100 Singles)[6] 1
Финска (Suomen virallinen lista)[7] 6
Франција (SNEP)[8] 14
Германија (Media Control AG)[9] 2
Iceland (Íslenski Listinn Topp 40)[10] 13
Италија (FIMI)[11] 1
Холандија (Холандски Топ 40)[12] 1
Холандија (Мега Сингл Топ 100)[13] 1
Норвешка (VG-lista)[14] 3
Poland (Polish Singles Chart)[15] 2
Portugal (AFP)[16] 1
Romania (Romanian Top 100)[17] 1
Шкотска (The Official Charts Company)[18] 3
Шпанија (PROMUSICAE)[19] 1
Шведска (Sverigetopplistan)[20] 2
Швајцарија (Media Control AG)[21] 1
Британски Синглови (The Official Charts Company)[22] 3
САД Билборд Хот 100[23] 33
САД Возрасни Поп Песни (Billboard)[24] 11
САД Латински Поп Песни (Билборд)[25] 40
САД Поп Песни (Billboard)[26] 14

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Australian-charts.com – Bon Jovi – It's My Life". ARIA Топ 50 Синглови. Hung Medien. Retrieved November 3, 2012.
 2. "Bon Jovi – It's My Life Austriancharts.at" (in German). Ö3 Austria Top 40. Hung Medien. Retrieved November 3, 2012.
 3. "Ultratop.be – Bon Jovi – It's My Life" (на холандски). Ultratop 50. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved November 3, 2012.
 4. "Ultratop.be – Bon Jovi – It's My Life" (на француски). Ultratop 40. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved November 3, 2012.
 5. „Brazil“ (PDF). ABPD. October 6, 2001. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-04-08. Посетено на April 1, 2014.
 6. Sexton, Paul (July 10, 2000). „Corrs Bump Eminem From Top Of U.K. Chart“. Billboard. Посетено на November 3, 2012.
 7. "Finnishcharts.com – Bon Jovi – It's My Life". Suomen virallinen lista. Hung Medien. Retrieved November 3, 2012.
 8. "Lescharts.com – Bon Jovi – It's My Life" (на француски). Les classement single. Hung Medien. Retrieved November 3, 2012.
 9. "Die ganze Musik im Internet: Charts, News, Neuerscheinungen, Tickets, Genres, Genresuche, Genrelexikon, Künstler-Suche, Musik-Suche, Track-Suche, Ticket-Suche - musicline.de" (на германски). Media Control Charts. PhonoNet GmbH. Retrieved October 19, 2018.
 10. „Íslenski Listinn Topp 20 (16.9–23.9 2000)“. Dagblaðið Vísir (исландски). September 15, 2000. Посетено на October 7, 2019.
 11. "Italiancharts.com – Bon Jovi – It's My Life". Top Digital Download. Hung Medien. Retrieved November 3, 2012.
 12. "Nederlandse Top 40 – week 22, 2000" (на холански). Dutch Top 40 Stichting Nederlandse Top 40. Retrieved June 26, 2019.
 13. "Dutchcharts.nl – Bon Jovi – It's My Life" (на холандски). Mega Single Top 100. Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved November 3, 2012.
 14. "Norwegiancharts.com – Bon Jovi – It's My Life". VG-lista. Hung Medien. Retrieved November 3, 2012.
 15. „Nielsen Music Control“. Архивирано од изворникот на October 18, 2007.
 16. „Music & Media: Portugal“ (PDF). Music & Media. Посетено на May 1, 2018.[мртва врска][мртва врска]
 17. „Topul anului 2000“ (романски). Romanian Top 100. Архивирано од изворникот на January 22, 2005. Посетено на September 1, 2017.
 18. "Archive Chart". Scottish Singles Top 40. The Official Charts Company. Retrieved November 3, 2012.
 19. "Spanishcharts.com – Bon Jovi – It's My Life" Canciones Top 50. Hung Medien. Retrieved June 26, 2019.
 20. "Swedishcharts.com – Bon Jovi – It's My Life". Singles Top 60. Hung Medien. Retrieved November 3, 2012.
 21. "Bon Jovi – It's My Life swisscharts.com". Swiss Singles Chart. Hung Medien. Retrieved November 3, 2012.
 22. "Archive Chart" UK Singles Chart. The Official Charts Company. Retrieved November 3, 2012.
 23. "Bon Jovi Album & Song Chart History" Billboard Хот 100 for Bon Jovi. Prometheus Global Media. Retrieved November 3, 2012.
 24. "Bon Jovi Album & Song Chart History" Billboard Adult Pop Songs for Bon Jovi. Prometheus Global Media. Retrieved November 3, 2012.
 25. "Bon Jovi Album & Song Chart History" Billboard Latin Pop Songs for Bon Jovi. Prometheus Global Media. Retrieved November 3, 2012.
 26. "Bon Jovi Album & Song Chart History" Billboard Pop Songs for Bon Jovi. Prometheus Global Media. Retrieved November 3, 2012.