Il Volo

Од Википедија — слободната енциклопедија
Италија Il Volo
Животописни податоци
Жанровиоперски поп
ЗанимањаМузичка група
Период на активност2010-до денес
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Членови
Пјеро Бароне
Ињацио Боскето
Џанлука Џинобле

Il Volo (превод на мак. Во лет) е италијанско оперско поп трио, кое се состои од тенорите Пјеро Бароне и Ињацио Боскето, и баритонот Џанлука Џинобле.[1]

Откако победиле на Санремо 2015, тие ја претставувале Италија на Евровизија 2015 во Виена, Австрија. Таму завршиле на третото место со песната "Grande Amore" (превод на мак. Голема љубов) со вкупно 292 освоени бодови.[2] Издадоа седум студиски албуми. Најновиот албум е трибјут албум посветен на Енио Мориконе насловен како Il Volo Sings Morricone.[3]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. PBS interview with Il Volo
  2. „Il Volo wins Sanremo and goes to Eurovision for Italy“. www.escunited.com. 15 February 2015. Посетено на 25 February 2015.
  3. Pingitore, Silvia (2021-10-24). „Il Volo sings Ennio Morricone: exclusive interview with the Italian trio“. the-shortlisted.co.uk (англиски). Посетено на 2023-06-15.