Прејди на содржината

IC 999

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 999
{{{опис}}}
Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 19 м 53,4 с
Деклинација +32° 28' 0""
Положбен агол 72°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 1'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 12 ноември 1903
Други ознаки UGC 857, MCG 5-4-19, CGCG 502-30, KUG 0117+322, IRAS 01170+3212

IC 999галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 999 се споменува и како UGC 857, MCG 5-4-19, CGCG 502-30, KUG 0117+322, IRAS 01170+3212.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 ноември 1903 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 999 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 999 има привидни димензии од 1,1' х 1'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 19 м 53,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +32° 28' 0"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 72°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 999 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4782.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]