IC 997

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 997


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 13 м 27,6 с
Деклинација +2° 4' 7""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *3
Физички податоци
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 25 ноември 1897
Други ознаки northern * of 3 * in N-S line

IC 997галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 997 се споменува и како northern * of 3 * in N-S line.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 ноември 1897 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 997 е од видот *3.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 13 м 27,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +2° 4' 7"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 997 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]