IC 996

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 996


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 h 13 m 42,2 s
Деклинација +33° 13' 5"
Положбен агол 132°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 7 декември 1899
Други ознаки CGCG 501-131, CGCG 502-7, NPM1G +32.0053

IC 996 е галаксија во соѕвездието Риби, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 996 се споменува и како CGCG 501-131, CGCG 502-7, NPM1G +32.0053.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 декември 1899 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 996 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 mag/arcmin2.[2] IC 996 има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 h 13 m 42,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +33° 13' 5".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 132°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 996 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4417.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]