IC 994

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 994


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 9 м 12 с
Деклинација -73° 11' 44""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 4 август 1826
Други ознаки ESO 29-EN35, in SMC

IC 994галаксија во соѕвездието Тукан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 994 се споменува и како ESO 29-EN35, in SMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 август 1826 година од страна на Џејмс Данлоп.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 994 е од видот EN.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 9 м 12 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -73° 11' 44"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 994 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]