IC 992

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 992


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 11 м 37,3 с
Деклинација +33° 21' 18""
Положбен агол 90°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 12,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,2'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 17 октомври 1903
Други ознаки CGCG 501-125, CGCG 502-1, NPM1G +33.0035

IC 992галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 992 се споменува и како CGCG 501-125, CGCG 502-1, NPM1G +33.0035.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 октомври 1903 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 992 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,3 m/лм2.[2] IC 992 има привидни димензии од 0,3' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 11 м 37,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +33° 21' 18"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 90°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 992 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4280.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]