IC 991

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 991


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 11 м 3,6 с
Деклинација +17° 39' 6""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,7
Површински сјај 12,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 23 декември 1897
Други ознаки UGC 739, MCG 3-4-9, CGCG 459-13, DRCG 5-43

IC 991галаксија во соѕвездието Риби, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 991 се споменува и како UGC 739, MCG 3-4-9, CGCG 459-13, DRCG 5-43.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 декември 1897 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 991 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,2 m/лм2.[2] IC 991 има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 11 м 3,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +17° 39' 6"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 991 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4231.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]