IC 983

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 983


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 5 м 6,9 с
Деклинација +33° 11' 25""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
16,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
17,6
Површински сјај 14,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 30 ноември 1899
Други ознаки NPM1G +32.0038

IC 983галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 983 се споменува и како NPM1G +32.0038.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 ноември 1899 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 983 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,1 m/лм2.[2] IC 983 има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 5 м 6,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +33° 11' 25"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 983 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2025913.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]