IC 974

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 974


Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 47 m 14,2 s
Деклинација +23° 3' 15"
Положбен агол 108°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,5'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 23 ноември 1897
Други ознаки MCG 4-3-2, CGCG 480-5, NPM1G +22.0034

IC 974 е галаксија во соѕвездието Андромеда, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 974 се споменува и како MCG 4-3-2, CGCG 480-5, NPM1G +22.0034.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 ноември 1897 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 974 е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 mag/arcmin2.[2] IC 974 има привидни димензии од 0,8' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 47 m 14,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +23° 3' 15".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 108°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 974 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2764.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]