IC 971

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 971


Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 46 м 21,3 с
Деклинација +29° 56' 14"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 21 декември 1897

IC 971галаксија во соѕвездието Андромеда, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 декември 1897 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 971 е од видот *2.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 46 м 21,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +29° 56' 14".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 971 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]