IC 970

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 970


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 43 м 34,4 с
Деклинација -8° 11' 8""
Положбен агол 25°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,8'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Други ознаки IC 48, MCG -1-3-1, IRAS 00410-0827

IC 970галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 970 се споменува и како IC 48, MCG -1-3-1, IRAS 00410-0827.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 970 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 970 има привидни димензии од 1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 43 м 34,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -8° 11' 8"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 25°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 970 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2603.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]