IC 966

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 966


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 39 м 26,2 с
Деклинација +6° 44' 3""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 1'
Историја
Откривач Херберт Хоу
Откриена 23 август 1895
Други ознаки IC 1565, UGC 410, MCG 1-2-47, CGCG 409-57, DRCG 2-31

IC 966галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 966 се споменува и како IC 1565, UGC 410, MCG 1-2-47, CGCG 409-57, DRCG 2-31.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 август 1895 година од страна на Херберт Хоу.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 966 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 966 има привидни димензии од 1' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 39 м 26,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +6° 44' 3"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 966 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2372.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]