IC 960

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
IC 960


Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 19 m 48,8 s
Деклинација +23° 46' 21""
Положбен агол 27°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 25 октомври 1897
Други ознаки UGC 186, MCG 4-1-50, CGCG 478-54

IC 960 е галаксија во соѕвездието Андромеда, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 960 се споменува и како UGC 186, MCG 4-1-50, CGCG 478-54.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 25 октомври 1897 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 960 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 mag/arcmin2.[2] IC 960 има привидни димензии од 0,9' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 19 m 48,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +23° 46' 21"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 27°.[2]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на IC 960 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1276.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

Користена литература[edit | edit source]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[edit | edit source]