IC 959

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 959


Соѕвездие Вајар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 15 m 49,5 s
Деклинација -39° 15' 39""
Податоци од набљудување
Вид на објект дел од галаксија
Морфолошки вид GxyP
Физички податоци
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 23 септември 1897
Други ознаки ESO 294-1, part of N 55

IC 959 е дел од галаксија во соѕвездието Вајар, кој се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 959 се споменува и како ESO 294-1, part of N 55.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 септември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 959 е од видот GxyP.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 15 m 49,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -39° 15' 39"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 959 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1050.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]