IC 954

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 954


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 2 м 21,5 с
Деклинација +4° 5' 25""
Положбен агол 147°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 14,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,7'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 19 август 1892
Други ознаки MCG 1-1-12, CGCG 408-12, NPM1G +03.0632

IC 954галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 954 се споменува и како MCG 1-1-12, CGCG 408-12, NPM1G +03.0632.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 август 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 954 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,3 m/лм2.[2] IC 954 има привидни димензии од 1,3' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 2 м 21,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +4° 5' 25"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 147°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 954 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 164.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]