IC 951

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 951


Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 h 57 m 8,3 s
Деклинација +12° 27' 29""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,6'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 6 декември 1893
Други ознаки CGCG 433-6, NPM1G +12.0617, KCPG 599B

IC 951 е галаксија во соѕвездието Пегаз, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 951 се споменува и како CGCG 433-6, NPM1G +12.0617, KCPG 599B.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 декември 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 951 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 mag/arcmin2.[2] IC 951 има привидни димензии од 0,7' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 h 57 m 8,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 27' 29"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 951 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 73011.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]