IC 948

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 948


Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 28 м 50 с
Деклинација +11° 59' 13""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 24 октомври 1884

IC 948галаксија во соѕвездието Пегаз, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 октомври 1884 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 948 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 28 м 50 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +11° 59' 13"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 948 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]