IC 947

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 947


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 30 м 53,4 с
Деклинација -2° 56' 2""
Положбен агол 85°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 14,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 1,4'
Историја
Откривач Н. М. Париш
Откриена 9 октомври 1890
Други ознаки MCG -1-59-29, NPM1G -03.0692

IC 947галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 947 се споменува и како MCG -1-59-29, NPM1G -03.0692.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 октомври 1890 година од страна на Н. М. Париш.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 947 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,2 m/лм2.[2] IC 947 има привидни димензии од 1,7' х 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 30 м 53,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -2° 56' 2"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 85°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 947 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 71634.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]