IC 946

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 946


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 30 м 46,1 с
Деклинација -12° 43' 27""
Положбен агол 120°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,9
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,2'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 2 ноември 1891
Други ознаки NPM1G -13.0644

IC 946галаксија во соѕвездието Водолија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 946 се споменува и како NPM1G -13.0644.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 ноември 1891 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 946 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] IC 946 има привидни димензии од 0,5' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 30 м 46,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -12° 43' 27"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 120°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 946 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 948530.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]