IC 944

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 944


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 59 м 10,7 с
Деклинација -4° 7' 37""
Положбен агол 80°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 14,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 0,7'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 5 ноември 1891
Други ознаки IC 1524, MCG -1-1-12, IRAS 23566-0424

IC 944галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 944 се споменува и како IC 1524, MCG -1-1-12, IRAS 23566-0424.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 ноември 1891 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 944 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,2 m/лм2.[2] IC 944 има привидни димензии од 1,7' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 59 м 10,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -4° 7' 37"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 80°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 944 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 73143.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]