IC 942

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 942


Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 h 24 m 20,1 s
Деклинација +14° 38' 49""
Положбен агол 80°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 14,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 1'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 15 октомври 1887
Други ознаки NGC 7649, UGC 12579, MCG 2-59-35, CGCG 431-54

IC 942 е галаксија во соѕвездието Пегаз, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 942 се споменува и како NGC 7649, UGC 12579, MCG 2-59-35, CGCG 431-54.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 октомври 1887 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 942 е од видот E2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,1 mag/arcmin2.[2] IC 942 има привидни димензии од 1,3' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 h 24 m 20,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +14° 38' 49"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 80°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 942 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 71343.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]