IC 94

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 94


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 27 м 29,1 с
Деклинација -21° 33' 35"
Положбен агол 30°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1899
Други ознаки ESO 548-20, MCG -4-9-13

IC 94галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 94 се споменува и како ESO 548-20, MCG -4-9-13.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 94 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] IC 94 има привидни димензии од 1,6' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 27 м 29,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -21° 33' 35".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 30°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 94 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 12884.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]