IC 931

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 931


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 29 м 4,6 с
Деклинација -1° 11' 3"
Положбен агол 15°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,9
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 6 ноември 1891
Други ознаки NPM1G -01.0563

IC 931галаксија во соѕвездието Водолија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 931 се споменува и како NPM1G -01.0563.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 ноември 1891 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 931 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 931 има привидни димензии од 0,6' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 29 м 4,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -1° 11' 3".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 15°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 931 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 192446.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]