IC 930

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 930


Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 10 м 3,9 с
Деклинација +3° 41' 24"
Положбен агол 10°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
16
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,8
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,2'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 19 август 1893
Други ознаки NPM1G +03.0576

IC 930галаксија во соѕвездието Пегаз, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 930 се споменува и како NPM1G +03.0576.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 август 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 930 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 930 има привидни димензии од 0,3' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 10 м 3,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +3° 41' 24".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 10°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 930 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3092375.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]