IC 914

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 914


Соѕвездие Јарец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 h 40 m 14,1 s
Деклинација -22° 24' 40""
Положбен агол 174°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,4'
Историја
Откривач Ормонд Стоун
Откриена 16 октомври 1887
Други ознаки ESO 531-20, MCG -4-51-8, NPM1G -22.0352, AM 2137-225

IC 914 е галаксија во соѕвездието Јарец, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 914 се споменува и како ESO 531-20, MCG -4-51-8, NPM1G -22.0352, AM 2137-225.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 октомври 1887 година од страна на Ормонд Стоун.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 914 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 mag/arcmin2.[2] IC 914 има привидни димензии од 0,6' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 h 40 m 14,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -22° 24' 40"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 174°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 914 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 67148.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]