IC 913

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 913


Соѕвездие Јарец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 h 32 m 8 s
Деклинација -18° 1' 9""
Положбен агол 120°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,5'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 25 август 1892
Други ознаки ESO 599-18, MCG -3-55-1

IC 913 е галаксија во соѕвездието Јарец, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 913 се споменува и како ESO 599-18, MCG -3-55-1.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 август 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 913 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] IC 913 има привидни димензии од 0,7' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 h 32 m 8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -18° 1' 9"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 120°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 913 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 66916.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]