IC 900

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 900


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 h 1 m 52,3 s
Деклинација -13° 12' 5""
Положбен агол 20°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,7
Површински сјај 12,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,2'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 6 август 1891
Други ознаки NPM1G -13.0512

IC 900 е галаксија во соѕвездието Водолија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 900 се споменува и како NPM1G -13.0512.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 август 1891 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 900 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,1 mag/arcmin2.[2] IC 900 има привидни димензии од 0,5' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 h 1 m 52,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -13° 12' 5"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 20°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 900 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 941325.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]