Прејди на содржината

IC 893

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 893
{{{опис}}}
Соѕвездие Јарец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 56 м 57,7 с
Деклинација -16° 29' 32""
Положбен агол 40°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB
Привиден сјај
(видлив)
14,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,7
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 26 август 1892
Други ознаки NPM1G -16.0516, IRAS 20541-1641

IC 893галаксија во соѕвездието Јарец, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 893 се споменува и како NPM1G -16.0516, IRAS 20541-1641.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 август 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 893 е од видот SB.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 893 има привидни димензии од 0,7' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 56 м 57,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -16° 29' 32"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 40°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 893 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 140938.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]