IC 889

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 889


Соѕвездие Делфин
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 43 м 42,3 с
Деклинација +15° 35' 16""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 23 септември 1889

IC 889галаксија во соѕвездието Делфин, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 септември 1889 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 889 е од видот *Grp.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 43 м 42,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +15° 35' 16"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 889 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]