IC 884

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 884


Соѕвездие Лисица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 17 м 47 с
Деклинација +25° 5' 48"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 25' x ?'
Историја
Откривач Томас Хенри Еспинел Комптон Еспин
Откриена 8 октомври 1893

IC 884галаксија во соѕвездието Лисица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 октомври 1893 година од страна на Томас Хенри Еспинел Комптон Еспин.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 884 е од видот *Grp.[1] IC 884 има само една позната привидна димензија, која изнесува 25'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 17 м 47 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +25° 5' 48".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 884 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]