IC 882

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 882


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 45 м 5,2 с
Деклинација -14° 43' 17""
Податоци од набљудување
Вид на тело дел од галаксија
Морфолошки вид GxyP
Физички податоци
Историја
Откривач Френсис Ливенворт
Откриена 18 јуни 1887
Други ознаки LBN 83, part of N 6822

IC 882дел од галаксија во соѕвездието Стрела, заведен во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 882 се споменува и како LBN 83, part of N 6822.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 јуни 1887 година од страна на Френсис Ливенворт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 882 е од видот GxyP.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 45 м 5,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -14° 43' 17"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 882 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]