IC 88

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 88


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 16 м 5,7 с
Деклинација -34° 21' 36"
Положбен агол 63°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1899
Други ознаки ESO 357-11, MCG -6-8-1, IRAS 03141-3432

IC 88галаксија во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 88 се споменува и како ESO 357-11, MCG -6-8-1, IRAS 03141-3432.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 88 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 88 има привидни димензии од 1,2' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 16 м 5,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 21' 36".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 63°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 88 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 12138.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]