IC 876

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 876


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 38 м 28 с
Деклинација -24° 6' 48""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 1'
Историја
Откривач Џон Мејкон Томе
Откриена 1887
Други ознаки ESO 523-**5

IC 876галаксија во соѕвездието Стрела, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 876 се споменува и како ESO 523-**5.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1887 година од страна на Џон Мејкон Томе.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 876 е од видот *Grp.[1] IC 876 има привидни димензии од 2' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 38 м 28 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -24° 6' 48"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 876 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]