IC 873

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 873


Соѕвездие Херкул
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 h 11 m 15,4 s
Деклинација +36° 0' 27""
Положбен агол 159°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,6' x 0,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 18 октомври 1887
Други ознаки UGC 11143, MCG 6-40-9, CGCG 200-9, IRAS 18094+3559

IC 873 е галаксија во соѕвездието Херкул, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 873 се споменува и како UGC 11143, MCG 6-40-9, CGCG 200-9, IRAS 18094+3559.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 октомври 1887 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 873 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 mag/arcmin2.[2] IC 873 има привидни димензии од 2,6' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 h 11 m 15,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +36° 0' 27"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 159°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 873 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 61518.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]