IC 872

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 872


Соѕвездие Херкул
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 h 10 m 41,9 s
Деклинација +31° 8' 59"
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x ?'
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 31 август 1888

IC 872 е галаксија во соѕвездието Херкул, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 август 1888 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 872 е од видот *Grp.[1] IC 872 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 h 10 m 41,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +31° 8' 59".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 872 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]