IC 871

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 871


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 h 5 m 13 s
Деклинација -24° 24' 38""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид EN+*
Физички податоци
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Леберехт Темпел
Откриена [[ ]] 1877
Други ознаки ESO 521-*N22, LBN 26 ?

IC 871 е галаксија во соѕвездието Стрела, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 871 се споменува и како ESO 521-*N22, LBN 26 ?.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] 1877 година од страна на Ернст Вилхелм Леберехт Темпел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 871 е од видот EN+*.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 h 5 m 13 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -24° 24' 38"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 871 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]