IC 87

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 87


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 15 м 0,9 с
Деклинација -30° 42' 30"
Положбен агол 108°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,6'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1899
Други ознаки ESO 417-22, MCG -5-8-24, AM 0312-305, IRAS 03129-3053

IC 87галаксија во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 87 се споменува и како ESO 417-22, MCG -5-8-24, AM 0312-305, IRAS 03129-3053.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 87 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 87 има привидни димензии од 1,4' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 15 м 0,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -30° 42' 30".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 108°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 87 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 12079.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]