IC 863

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 863


Соѕвездие Херкул
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 14 м 12,4 с
Деклинација +20° 14' 13""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *
Физички податоци
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 23 јуни 1887

IC 863галаксија во соѕвездието Херкул, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 јуни 1887 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 863 е од видот *.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 14 м 12,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +20° 14' 13"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 863 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas

Надворешни врски[уреди | уреди извор]