IC 861

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 861


Соѕвездие Херкул
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 h 0 m 30,3 s
Деклинација +23° 4' 36""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 10 јуни 1864

IC 861 е галаксија во соѕвездието Херкул, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 јуни 1864 година од страна на Алберт Март.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 861 е од видот *2.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 h 0 m 30,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +23° 4' 36"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 861 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]