IC 852

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 852


Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 h 19 m 26 s
Деклинација -29° 38' 36""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *Grp
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Мејкон Томе
Откриена [[ ]] 1890
Други ознаки galaxies involved?

IC 852 е галаксија во соѕвездието Скорпија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 852 се споменува и како galaxies involved?.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] 1890 година од страна на Џон Мејкон Томе.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 852 е од видот *Grp.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 h 19 m 26 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -29° 38' 36"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 852 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]